Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu

Zwolnienia podatkowe dla marynarzy - kto może z nich skorzystać?

Brak jednolitych regulacji powoduje liczne trudności interpretacyjne i często prowadzi do błędnych przekonań dotyczących statusu podatkowego zarówno w Polsce, jak i za granicą. Wielu marynarzy nie dokonuje właściwego rozliczenia podatkowego, choć zgodnie z niektórymi umowami o unikaniu podwójnego opodatkowania są do tego zobowiązani. Jacy marynarze mogą zatem skorzystać ze zwolnienia podatkowego?
  • 14.03.2024 09:01
Zwolnienia podatkowe dla marynarzy - kto może z nich skorzystać?

Podatki marynarzy a zmiany w prawie 

Należy pamiętać, że sytuacja podatkowa każdego marynarza jest zindywidualizowana. Zależy to między innymi od treści ich umów oraz dochodów uzyskiwanych z różnych krajów. 

Zgodnie z aktualnymi przepisami podatkowymi, marynarze mają możliwość skorzystania z ulgi abolicyjnej, co pozwala im uniknąć opodatkowania pewnych rodzajów dochodów. Dodatkowo istnieje również zwolnienie z opodatkowania określonych przychodów marynarzy, którzy są obywatelami państw członkowskich Unii Europejskiej lub Europejskiego Obszaru Gospodarczego (niezależnie od bandery statku, na którym pracują).

Inaczej wygląda jednak sytuacja marynarzy, którzy uzyskują dochodu z pracy na statkach, pływających pod banderą państw, z którymi Polska nie ma umów o unikaniu podwójnego opodatkowania, takich jak Antigua i Barbuda, Argentyna, Barbados czy popularna wśród niemieckich armatorów Liberia. Obecnie polscy marynarze pracujący na statkach pod flagami tych krajów nie mogą skorzystać ze zwolnienia z podatku dochodowego ani ulgi abolicyjnej, gdyż brakuje odpowiedniego uregulowania prawno-podatkowego.

Ponadto od stycznia 2024 roku, polscy marynarze, którzy pełnią służbę na statkach podlegających faktycznemu zarządowi Malezji, przestaną mieć możliwość korzystania z ulgi abolicyjnej. Zgodnie z nowymi przepisami, ich dochody będą podlegały opodatkowaniu zgodnie z polską skalą podatkową. 

Podatki dla marynarzy — kiedy można skorzystać ze zwolnień podatkowych? 

  1. Jeśli pracujesz na statkach morskich używanych do przewozu ładunku lub pasażerów w żegludze międzynarodowej. Obejmuje to zarówno statki towarowe, jak i pasażerskie, które operują na międzynarodowych szlakach morskich.
  2. Aby uzyskać zwolnienie, musisz przepracować co najmniej 183 dni w roku kalendarzowym na określonych statkach. Liczy się tutaj suma dni przepracowanych w ciągu roku podatkowego.
  3. Aby potwierdzić swoje kwalifikacje do zwolnienia z opodatkowania, konieczne jest złożenie odpowiedniego zaświadczenia do właściwego urzędu skarbowego (do 30 kwietnia). Zaświadczenie takie wystawi armator, dla którego pracujesz lub agencja zatrudnienia, która pośredniczy w Twoim zatrudnieniu na statku.

Warto także wspomnieć, że dodatkową korzyścią dla marynarzy jest fakt, że zwolnienie z opodatkowania może obejmować nie tylko wynagrodzenie z pracy na statku, ale również inne świadczenia z nią związane, takie jak diety czy premie. Ponadto zawsze trzeba dokładnie sprawdzać wymogi i procedury związane z uzyskaniem takiego zwolnienia i regularnie śledzić wszelkie aktualizacje prawne na ten temat. W razie wątpliwości i pytań najlepiej skontaktować się z wyspecjalizowaną kancelarią prawniczą, która posiada wiedzę podatki marynarzy

--- Artykuł sponsorowany ---