Multitasking w smartfonach cz. I

Multitasking w smartfonach cz. I
Wielozadaniowy system operacyjny to taki, który umożliwia jednoczesne uruchamianie więcej niż jednego programu lub aplikacji. Żyjemy wielozadaniowo, codziennie, gdy korzystamy z komputerów.

Oto typowy scenariusz: korzystasz z edytora tekstu podczas pobierania plików i jednocześnie puszczasz swoją ulubioną muzykę.  Są to aplikacje, które zostały uruchomione samodzielnie i działają równocześnie.

Uruchom menedżera zadań, a sam się przekonasz.

Wielozadaniowość wymaga dokładnego, a nawet chirurgicznego działania systemu operacyjnego, zarządzania instrukcjami i procesami obsługi mikroprocesora oraz sposobu ich przechowywania danych w pamięci głównej.

Pamiętasz swój stary telefon komórkowy? Za jego pomocą mogłeś robić tylko jedną rzecz. Działo się tak dlatego, że uruchomiony system operacyjny nie obsługiwał wielozadaniowości. Wielozadaniowość jest dostępna w smartfonach, zwłaszcza w iPhone (a raczej systemie iOS) i Androidzie, ale nie działa dokładnie tak samo jak w komputerach.

Wielozadaniowość w smartfonach

Tutaj rzeczy są nieco inne. Aplikacje w smartfonach (odniesienia głównie do iOS i Androida), które mają być wyświetlane w tle, nie muszą zawsze wyświetlać wielozadaniowości. Mogą w istocie być w trzech stanach: włączonym, zawieszonym i wyłączonym. Tak, niektóre aplikacje są całkowicie wyłączone, ze względu na występujące problemy.

Prawdopodobnie nie dostaniesz podpowiedzi na ten temat i odkryjesz ten fakt dopiero wtedy, gdy chcesz wznowić aplikację, ponieważ jest to system operacyjny, który potrafi pracować wielozadaniowo, a nie daje Ci dużej kontroli.

Gdy aplikacja jest w stanie pracy, jest na pierwszym planie. Gdy aplikacja jest uruchomiona, działa mniej więcej tak, jak aplikacje na komputerach, tzn. Jej instrukcje są wykonywane przez procesor i zajmuje miejsce w pamięci.

Jeśli jest to aplikacja sieciowa, może otrzymywać i wysyłać dane.

Przez większość czasu aplikacje na smartfonach są w stanie wstrzymania (uśpienia). Oznacza to, że są one zamrożone w miejscu, w którym została wycofana - aplikacja nie jest już wykonywana w procesorze i zajmuje miejsce zajmowane w pamięci, jeśli brakuje miejsca na pamięci z powodu uruchamiania innych aplikacji. W takim przypadku dane przechowywane w pamięci są tymczasowo przechowywane w pamięci dodatkowej (karta SD lub pamięć rozszerzona telefonu - analogicznie do dysku twardego na komputerze). Następnie, gdy wznowisz aplikację, przywołasz ją dokładnie w tym miejscu, w którym ostatnio była używana, zmieniając harmonogram swoich instrukcji, które mają być wykonywane przez procesor i przywracanie danych hibernacji z drugiego magazynu do pamięci głównej.

W drugiej części artykułu opiszemy działania Multitaskingu w systemach operacyjnych iOS i Android.

Aby dowiedzieć się więcej o smartfonach i ich ochronie zapraszamy już teraz na Cheap Phone Insurance

 

Artykuł sponsorowany

Piotr Marek
Podziel się:
 

Pozostałe