Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu

Udar niedokrwienny - co powinniśmy o nim wiedzieć?

Podziel się
Oceń

Wśród różnych ciężkich, a czasami śmiertelnych chorób udar mózgu jest jedną z najgroźniejszych przypadłości. Stanowi aż 80% wszystkich udarów. Najczęściej pojawia się u osób, które są po 40. roku życia, a więc relatywnie może wystąpić w dość jeszcze młodym wieku. Na czym polega ten udar, co powinniśmy wiedzieć na jego temat?
Udar niedokrwienny - co powinniśmy o nim wiedzieć?

Podstawowe informacje

Udar niedokrwienny zwęża światło naczynia, które jest odpowiedzialne za dostarczenie krwi do pewnych obszarów mózgu. Może dotknąć każdego. To on był przecież przyczyną śmierci naszego wybitnego rodaka - Zbigniewa Wodeckiego. Nauka wyróżnia różne rodzaje tego uszkodzenia mózgu. Najczęściej spotykany jest ten, który opisywaliśmy powyżej, czyli udar niedokrwienny mózgu, który występuje aż w 90% przypadków. Rozróżniamy udar zakrzepowo-zatorowy, zatorowy, jak i hemodynamiczny. W kolejnych 10% występują udary krwotoczne (krwotoki śródmózgowe).

(artykuły o chorobach układu krążenia - sprawdź)

Nie ma jednego rodzaju udaru

Medycyna zdefiniowała też, jak ten zawał mózgu może postępować. Może być przejściowy (określany skrótem TIA - Transient Ischemic Attack), którego objawy mijają w przeciągu doby. Kolejny to ustępujący (RIND - reversible ischaemic neurological deficyt) trwający dłużej, bo objawy mijają w ciągu kilku tygodni. Mamy też udar mózgu dokonujący (o skrócie CS - complited stroke). Tutaj objawy są stale odczuwalne, czasami jednak ich nasilenie trochę się zmniejsza. I na końcu udar postępujący pojawiający się nagle, który charakteryzuje się też tym, że objawy stopniowo ulegają zaostrzeniu.

Jak widzimy, może to się różnie objawiać i nie ma jednego rodzaju udaru. Sami też nie możemy tego określić, bo nie mamy wystarczające medycznej wiedzy, aby stwierdzić, co nam dolega. Zawsze w każdej sytuacji, gdy tylko poczujemy się źle, powinniśmy odwiedzić lekarza, który podejmie stosowne kroki i zdiagnozuje, czy jest to udar, czy może coś zgoła odmiennego.

Co po udarze?

A jak ważna jest wizyta u lekarza, nie trzeba nikogo przekonywać. Dla powątpiewających może udar niedokrwienny skutki będą przestrogą. Mogą być bardzo groźne, całkowicie zmieniające życie, powodujące, że nasza sprawność jest nie taka, jak wcześniej. To przede wszystkim niesprawność ruchowa, brak czucia w miejscu porażenia, zaburzenia widzenia i mowy, amnezja, apraksja i depresja poudarowa. W wielu jednak sytuacjach, o czym wspomnieliśmy wcześniej, kończy się to nieodwracalnym, czyli śmiercią. Więcej o skutkach udaru polecamy przeczytać na http://dbamoserce.pl/udar-niedokrwienny-czyli-zawal-mozgu-sa-konsekwencje/

Nie możemy więc lekceważyć żadnych objawów, a w pewnym wieku już musimy regularnie odwiedzać lekarza i wykonywać różne badania. To zwiększa nasze szanse na dłuższe życie i eliminuje takie dramaty jak udar mózgu wywracający całe życie do góry nogami, a często i kończący się zgonem.

 

Artykuł sponsorowany


Reklama