PAWEŁ ALTHAMER i ARTUR ŻMIJEWSKI - SPOTKANIE Z ARTYSTAMI

start 03.10.2018 godz. 18:00

Bałtycka Galeria Sztuki Współczesnej

koniec 01.11.2018 godz. 18:00

Lokalizacja: Ustka, Zaruskiego 1a

Spotkanie z artystami odbędzie się w ramach rezydencji artystycznej i realizowanego projektu "Kolaże" w Centrum Aktywności Twórczej w Ustce (ul. Zaruskiego 1a)

3 października o godz. 18:00


Kuratorem projektu jest Adam Mazur.

O projekcie:

„Siadamy przy stole i razem malujemy, rysujemy, kleimy. Zaczynamy ok. 11 i kończymy po północy. To, co wykonamy od razu pokazujemy. Schnie i wieszamy. I tak przez dziesięć dni. Inspirujemy się ilustracjami z książek i albumów, wycinamy je, włączamy do kompozycji. Stąd tytuł – Kolaże”, brzmi opis wystawy zaproponowany przez artystów. Projekt działania i wystawy Pawła Althamera i Artura Żmijewskiego w CAT w Ustce ma swoją historię, wspólne wyjazdy, wspólna praca. Podczas pobytu w Japonii artyści zaczęli używać delikatnych papierów graficznych, tuszu, stempli. W pewnym momencie zaczęli czytać razem wiersze martwych poetów, Bukowski, Miłosz, Kawafis, Staff, Celan, Grochowiak, Wojaczek. Mało tu form, do których artyści przyzwyczaili krytykę i publiczność przez lata walki o sztukę krytyczną. Prace są niewielkich formatów, wymagają koncentracji i wniknięcia w kontekst, wrażliwości. Polityka ustępuje miejsca poezji, dydaktyka kontemplacji. Przynajmniej na czas trwania wystawy.

 

Paweł Althamer i Artur Żmijewski to artyści współcześni, bez których trudno sobie wyobrazić współczesną sztukę. Pokoleniowo to roczniki sześćdziesiąte. Na scenę wchodzą w latach 1990. Z wykształcenia są rzeźbiarzami. Nie przeszkadza to w tworzeniu filmów, zdjęć, rysunków, obrazów i oczywiście, form przestrzennych. Pomimo odmiennych temperamentów i stylu od czasu studiów u Grzegorza Kowalskiego Althamer ze Żmijewskim trzymają się razem. Czasem też współpracują. Kultywują obszar wspólny, nie rezygnując z obszaru własnego. Niewiele osób o tym wie, a to dla nich ważne doświadczenie

Adam Mazur – historyk sztuki, kurator, wykładowca na Uniwersytecie Artystycznym w Poznaniu.

Podziel się:

Zdjęcia (1)

 

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.