Słupski HISTORYCZNY CZWARTEK „Polscy robotnicy przymusowi w Słupsku podczas II wojny światowej. Ich życie, obozy i rozstrzelanie dwudziestu dwóch w marcu 1945 roku.”

start 21.10.2021 17:00

Bałtycka Galeria Sztuki Współczesnej

koniec 21.10.2021 19:00

Lokalizacja: Słupsk, Partyzantów, 31a

W czwartek 21 października 2021 o godz. 17:00 serdecznie zapraszamy na kolejne spotkanie w ramach słupskich Historycznych Czwartków.

Podczas II wojny światowej, do zdobycia przez Armię Czerwoną, Słupsk był spokojnym miastem. Pozornie spokojnym, bo wojna była w mieście obecna. Tyle, że Niemcy raczej wyparli jej pamięć i nie wspominali o setkach robotników przymusowych i więźniów pracujących w mieście dla III Rzeszy. W Słupsku było kilka obozów dla robotników przymusowych. Na początku 1945 roku pracowało ich w mieście ponad 1000. W większości byli to Polacy. W Słupsku w latach 1944-45 działał też podobóz koncentracyjny dla 640 Żydów. Ich dzieje były tragiczne. Dzieje słupskich obozów i przebywających tam osób to słabo znana i źle upamiętniona część dziejów miasta. Warto i należy ją przypomnieć, zwłaszcza, że pojawiają się nowe fakty.

 

prowadzenie: Tomasz Częścik

gość specjalny: prof. dr hab. Wojciech Skóra

Miejsce: Galeria Kameralna w Słupsku, ul. Partyzantów 31a

Uwaga: Liczba miejsc ograniczona.

Zapraszamy!

 

 

Historyczne Czwartki organizowane są w ramach projektu Aktywna Akademia, dedykowanego Akademii Pomorskiej w Słupsku, finansowanego przez Ministerstwo Edukacji i Nauki.

Bezpośrednio za organizację odpowiadają Bałtycka Galeria Sztuki Współczesnej w Słupsku i Instytut Historii Akademii Pomorskiej w Słupsku

Podziel się:

Zdjęcia (2)

 

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Nowa Telewizja Słupsk jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.