FRAKTAL – odsłonięcie mozaiki artystycznej mieszkańców Ustki i okolic

start 30.11.2021 17:00

Bałtycka Galeria Sztuki Współczesnej / Centrum Aktywności Twórczej w Ustce

koniec 30.11.2021 19:00

Lokalizacja: Ustka, Zaruskiego, 1a

Ostatniego dnia miesiąca, tj. 30 listopada zapraszamy serdecznie do udziału w uroczystym zwieńczeniu projektu społecznościowego pod hasłem FRAKTAL.

O godz. 17:00 odsłonięte zostanie nasze wspólne dzieło – mozaika wykonana przez mieszkańców Ustki i okolic. Zabierzcie rodziny i znajomych, zobaczmy efekt końcowy pozostawionych przez nas ‘śladów’.

 

 

Fraktal to struktura matematyczna, której jednoznacznej próby definiowania unikają nawet matematycy, ale zgodnie określają ją  jako obiekt samopodobny i o skomplikowanej budowie, taki gdzie fragment przypomina całość. Widziane w komórkach ludzkiego ciała, w budowie roślin czy deltach rzek.

 

Spontaniczne działania w czasie lockdownu, bazujące na wykonywaniu symetrycznych plam tuszem na papierze, takich jak w teście Rorschacha, zrodziły myśl działania społecznego w czasie pandemii, polegającego na wykonaniu mozaiki. Biała kartka została zastąpiona ceramiczną płytką, której wypalenie  nieodwracalnie wtapia powstałą plamę o fraktalnej strukturze w powierzchnię szkliwa. 

Wykonanie odbicia z użyciem farby naszkliwnej nie wymaga kontaktu czy umiejętności plastycznych, a czas potrzebny do jego powstania to kilka sekund. Chwila, która na trwałe zapisuje ślad człowieka, unikatowy, chociaż każdy powstały  z tego samego gestu.

 

Uzyskana w wyniku działania kompozycja, w całości i fragmentach  ma charakter abstrakcyjny o szerokich możliwościach interpretacyjnych. Przede wszystkim jednak staje się metaforą społeczeństwa, podobnie jak  mozaika będąc zbiorem zarazem podobnych i różniących się elementów tworzących spójną całość.

 

Inicjatorem przedsięwzięcia jest Michał Żesławski, prowadzący Pracownię Rzeźby i Ceramiki w Bałtyckiej Galerii Sztuki Współczesnej. 

 

 

Ze względu na obowiązujące obostrzenia sanitarne w związku z pandemią Covid-19 na terenie galerii obowiązuje nakaz zasłaniania nosa i ust. Regulamin uczestnictwa w wydarzeniu dostępny jest na stronie galerii.

 

Podziel się:

Zdjęcia (6)

 

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Nowa Telewizja Słupsk jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.