KATARZYNA KUJAWSKA-MURPHY „5:15 p.m.” (Zmieniam perony) / wystawa w słupskiej Galerii Kameralnej

start 07.07.2022 18:00

Bałtycka Galeria Sztuki Współczesnej

koniec 25.09.2022 18:00

Lokalizacja: Słupsk, Partyzantów 31a

Wernisaż i spotkanie z artystką:  7.07.2022, g. 18:00 (Centrum Aktywności Twórczej w Ustce)

Po wernisażu odbędzie się panel dyskusyjny z artystami nowo otwartych wystaw: Ryszardem Grzybem i Katarzyną Kujawską-Murphy.

 

Wystawa: 07.07 – 25.09.2022

 

 

Głównym polem badań artystycznych Katarzyny Kujawskiej-Murphy jest przestrzeń i czas w kontekście psychofizjologii postrzegania. Wizualizowane jest to instalacjami do-przestrzennymi. Artystka eksploruje też społeczne aspekty egzystencji człowieka w psychologii miasta. Bliska jej estetyka modernizmu i konstruktywizmu oraz sztuka video lat 60. i 70. charakteryzuje jej działania rysunkowe, instalacje i filmy.

 

W szkicu towarzyszącym projektowi wystawy Katarzyna Kujawska-Murphy pisze:

„Wizualna komunikacja rozumiana jako krytyczny skrót myślowy utożsamia moralne wartości opierające się na zależności człowieka od rzeczywistości, przestrzeni i czasu.
Wysiłki jej zrozumienia lub czucia, w wieloelementowej ekspozycji, zamierzam analizować poprzez redefinicję przestrzeni w stan umysłu. Szczególną uwagę wskazuję na czas, kiedy jest konieczne wykonanie jednocześnie kilku różnych działań fizycznych i mentalnych,
co powoduje konstatacje na temat odczuwania entropii i przemijania. 
Wystawa „5:15 p.m.” implikuje obecność i nieobecność jednocześnie, a odbiorca dokonuje kolejnego, własnego rozumienia przekazu.

Podczas specyficznej godziny: 5:15 – w percepcji człowieka  dokonuje się jednocześnie kilka – często sprzecznych – mentalnych i fizycznych decyzji.

Około 5:15 dokonują się także dzienne zmiany chemii mózgu. Jest to moment graniczny – cezura: nie wiadomo czy dzieląca lepsze od gorszego czy gorsze od lepszego.

Wystawa wizualizuje przesunięcia porządków w codzienności człowieka. Instalacje oscylują wokół napięć obiektów poddanych fizyce, grawitacji i psychofizjologii widzenia. Pożądanie za nieobecnym - jest bodźcem silnie motywującym”.


Katarzyna Kujawska-Murphy jest absolwentką dwóch uczelni artystycznych:
Central Saint Martin’s College of Art and Design w Londynie i Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu (obecnie Uniwersytet Artystyczny im. M. Abakanowicz), gdzie jest kierownikiem I Katedry Rysunku i prowadzi zajęcia na Wydziale Malarstwa i Rysunku. W 2010 r. otrzymała odznaczenie państwowe: „Zasłużony dla Kultury Polskiej”. Jest laureatką Nagrody Ministra Kultury i Sztuki (Ogólnopolski Przegląd Malarstwa, Promocje’97, Legnica – Najlepszy Dyplom). Uczestniczyła jako prelegent w międzynarodowych sympozjach, m. in. w Columbia University oraz w School of Visual Arts w Nowym Jorku, gdzie w kooperacji z Fundacją Kościuszkowską zrealizowała projekt i wystawę: „Cisza w zwolnionym tempie” w Lou Reed Studio w Westbeth. Wystawia w Polsce, za granicą, głównie w Anglii, Japonii, Korei Południowej, Niemczech (m.in. BAUHAUS School-Dessau), Włoszech, USA, Ukrainie, Taiwanie. Jest kuratorką wystaw międzynarodowych, m.in. Regeneracji Zapomnianych Dzielnic Poznania, festiwali artystycznych we współpracy z ośrodkami w Londynie, Berlinie i Osace. Od 20 lat promuje polską sztukę współczesną za granicą, głównie w Japonii.

 

 

Patronaty:

Marszałek Województwa Pomorskiego – Mieczysław Struk

Prezydent Miasta Słupska – Krystyna Danilecka-Wojewódzka

Burmistrz Miasta Ustka – Jacek Maniszewski

Podziel się:
 

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Nowa Telewizja Słupsk jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.