Jak zarejestrować auto? - poradnik w pigułce

  • 26.04.2020, 19:30
  • redakcja TV Słupsk
Jak zarejestrować auto? - poradnik w pigułce pixabay.com DMC-12 Delorean na parkingu

Mimo częściowego tylko otwarcia słupskiego ratusza Referat Rejestracji Pojazdów działa i bez problemów można tam zarejestrować lub wyrejestrować pojazd. Na rejestrację pojazdu nowego, sprowadzonego z zagranicy czy zarejestrowanego w kraju nie trzeba umawiać wizyty telefonicznie.

 

Osoby chcące zarejestrować samochód powinny wrzucić do urny w Pałacu Ślubów ratusza zaklejoną kopertę z opisem „Rejestracja pojazdów”, zawierającą komplet niezbędnych dokumentów, czyli m.in. wypełniony i podpisany wniosek, oryginały dowodów własności pojazdu, dowód rejestracyjny, kartę pojazdu, dokument odprawy celnej lub zapłaty akcyzy i tłumaczenia dokumentów, świadectwo homologacji i oświadczenie o danych pojazdu, a w przypadku rejestracji przez przedsiębiorców również odpis KRS, zaświadczenie REGON i pełnomocnictwa.

 

Należy również załączyć dowód potwierdzenia uiszczenia opłaty komunikacyjnej, a także skarbowej (w przypadku załączonych pełnomocnictw). Kasa w ratuszu jest nieczynna. Opłaty należy przelać na specjalne rachunki bankowe Miasta Słupsk:

opłata komunikacyjna: 08 1140 1153 0000 2175 4200 1011

opłata skarbowa: 35 1140 1153 0000 2175 4200 1010

 

Do urny nie należy wrzucać tablic rejestracyjnych. Będą one odbierane lub legalizowane w terminie umówionym telefonicznie przez pracownika urzędu.

 

Podobnie można rozpocząć inne sprawy związane z rejestracją pojazdów, czyli wpisy lub wykreślenia adnotacji do dowodu rejestracyjnego, składać wnioski na wtórniki lub o wymianę dowodu rejestracyjnego, karty pojazdu, tablic rejestracyjnych, wyrejestrowanie pojazdu z powodu demontażu.

 

Bardzo ważnym jest, aby podać numer telefonu, który umożliwi kontakt pracownika w przypadku konieczności uzupełnienia dokumentów, a także w celu ustalenia terminu spotkania z urzędnikiem.

 

Zgłoszenia kupna lub sprzedaży auta można dokonywać również tradycyjną drogą pocztową lub za pośrednictwem platformy ePUAP.

 

Telefoniczne umawianie wizyty w ratuszu dotyczy tylko odbioru stałego dowodu rejestracyjnego i karty pojazdu. W tym celu należy zadzwonić na jeden z numerów telefonów: 59 848 83 74, 59 848 84 23, 59 848 83 78.

 

Dokumenty auta można też otrzymać, wrzucając w zabezpieczonej kopercie opisanej ”Rejestracja Pojazdów” pozwolenia czasowe lub dotychczasowy dowód rejestracyjny wraz z numerem telefonu do urny w Pałacu Ślubów. Pracownik po przygotowaniu dokumentów telefonicznie umawia się na odbiór dokumentów.

 

Urzędnicy proszą również, by możliwie odłożyć wymianę dowodu rejestracyjnego w związku z brakiem miejsca na terminy badań technicznych. Od października 2018 r. po drodze można poruszać się pojazdem bez posiadania przy sobie dowodu rejestracyjnego czy pozwolenia czasowego.

redakcja TV Słupsk

Podziel się:

Oceń:

Zdjęcia (1)


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Nowa Telewizja Słupsk jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe