Archeologiczne odkrycia na bulwarach

  • 01.12.2020, 15:58
  • Tomasz Częścik
loadingŁaduję odtwarzacz...
Relikty dawnej garbarni i inny niż przewidywano przebieg murów obronnych znaleźli archeolodzy w pobliżu słupskiej biblioteki. Badania maja charakter ratunkowy i związane są z rewitalizacją bulwarów nad Słupią.

W trakcie badań natrafiono na pozostałości pali, które mogły służyć jako posadowienie i wzmocnienie ówczesnej zabudowy lub średniowiecznych murów miejskich. Z odkrytego materiału zostaną pobrane próbki, które po badaniach dendrochronologicznych rzucą więcej światła na ich wiek. W miejscu prowadzonych prac archeologicznych odkopano liczne fragmenty skór zwierzęcych. Ma to prawdopodobnie związek z tym, że znajdowała się tam garbarnia, która ze względu na uciążliwość i intensywność zapachów oraz zapotrzebowanie na dużą ilość wody ulokowana była w pobliżu rzeki na skraju ówczesnego miasta.

 

Prowadzone prace archeologiczne pozwolą także ustalić dokładny przebieg murów miejskich, które jak się okazało w miejscu wykopalisk nie przebiegały w linii prostej, a posiadały załamania, na co wskazują odkrywane pozostałości kamiennych fundamentów oraz ceglanego muru.

 

Ciekawostką są także istniejące fragmenty późniejszego systemu kanalizacyjnego odprowadzającego ścieki do Słupi. Praca archeologów ma związek z prowadzoną rewitalizacją terenów nad Słupią.

Tomasz Częścik

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Nowa Telewizja Słupsk jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe