Przepłacasz na OC? Wypowiedz umowę, znajdź tańszą!

  • 18.12.2017, 11:43 (aktualizacja 18.12.2017 11:47)
  • Grupa Tipmedia
Przepłacasz na OC? Wypowiedz umowę, znajdź tańszą!
Twoja składka ubezpieczeniowa jest przerażająco wysoka? W takim razie poszukaj tańszej oferty i jeśli uda Ci się ją znaleźć, w najbliższym możliwym momencie z niej skorzystaj. W artykule piszemy o tym, dlaczego nie warto przepłacać za polisę od odpowiedzialności cywilnej i jak ją wypowiedzieć.

Dlaczego nie warto przepłacać za OC

OC to jedyne obowiązkowe ubezpieczenie, którym muszą być objęte wszystkie samochody zarejestrowane w Polsce. Kto mimo to nie wykupił na czas polisy dla auta, powinien mieć świadomość wysokich kar finansowych, jakie za to grożą. Koszt grzywny to nawet 4200 zł! Samo ubezpieczenie jest znacznie tańsze, choć wysokość składki zależy od wielu różnych czynników i waha się bardzo mocno. Podczas gdy jeden kierowca płaci za OC 2000 zł, drugi tę samą polisę może kupić za zaledwie 500 zł. Co ważne, obaj otrzymują identyczne ubezpieczenie, o takim zakresie.

Fakt, że warunki OC pozostają niezmienne niezależnie od towarzystwa i ceny, wynika z ich ustawowego uregulowania. Definiuje je Ustawa z dnia 22 maja 2003 r. o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych, dlatego towarzystwa nie mogą ich zmieniać. To z kolei powoduje, że konkurują między sobą wyłącznie ceną, która jest jedynym czynnikiem uwzględnianym przez kierowców przy kupnie – bez względu na to, czy chodzi o pełne ubezpieczenie, czy tanie OC krótkoterminowe według najtaniejuagenta.pl.

Jak wypowiedzieć umowę ubezpieczeniową OC

Skoro niezależnie od tego, ile zapłacisz, i tak zawsze otrzymasz identyczną polisę, jedyną rozsądną strategią zakupową jest poszukiwanie jak najtańszego ubezpieczenia. Pod żadnym pozorem nie przywiązuj się do konkretnego towarzystwa z jakichkolwiek innych względów niż wysokość składki. Jeśli kończy ci się umowa OC i inne towarzystwo niż Twoje obecne ma dla Ciebie propozycję lepszą cenowo, ani chwili się nie zastanawiaj, tylko złóż wypowiedzenie umowy OC i skorzystaj z atrakcyjniejszej oferty.

Wypowiedzenie składasz w formie oświadczenia, w którym podajesz markę, model, numer rejestracyjny, numer polisy, podstawę prawną (Ustawa z dnia 22 maja 2003 roku o ubezpieczeniach obowiązkowych, UFG i PBUK art. 28) oraz imię i nazwisko wraz z własnoręcznym podpisem. Pamiętaj, żeby zakupić nowe ubezpieczenie najpóźniej dzień przed wygaśnięciem poprzedniej umowy, tak aby ciągłość OC została zachowana. Każda przerwa w ubezpieczeniu wiąże się bowiem z możliwością otrzymania kary za brak ważnej polisy, nawet jeżeli absencja trwa zaledwie jeden dzień.

 

Artykuł sponsorowany

Grupa Tipmedia
Podziel się:

Pozostałe