Bezgotówkowy wynajem auta zastępczego

  • 20.11.2020, 10:00
  • Grupa Tipmedia
Bezgotówkowy wynajem auta zastępczego

Zaletą skorzystania z samochodu zastępczego jest brak konieczności ponoszenia jakichkolwiek nakładów finansowych. Jeśli nasz samochód w wyniku stłuczki uległ uszkodzeniu i przysługuje nam samochód zastępczy możemy z niego skorzystać bez ponoszenia jakichkolwiek kosztów. Rozliczenie z wypożyczalnią następuje między ubezpieczyciele a wypożyczalnią bezgotówkowo.

Wygodna usługa

Płacąc polisę ubezpieczeniowa oczekujemy wysokiej jakości usług, gdy przyjdzie taka potrzeba. Wystąpienie sytuacji uprawniającej do skorzystania z ochrony ubezpieczeniowej zwykle nie należy do przyjemnych sytuacji życiowych. Procedura zgłoszenia szkody oraz uzyskania pomocy, w tym samochodu zastępczego winna być jak najprostsza. Jednym z uproszczeń wprowadzonych przez ubezpieczycieli jest bezgotówkowa obsługa wynajęcia auta. To pełna wygoda, gdy ubezpieczyciel we własnym zakresie trudzi się ze znalezieniem dla nas samochodu, opłaca wynajem a my możemy nadal korzystać z auta jak dotychczas, mimo iż nasz samochód został odholowany do warsztatu. Niestety nie zawsze tak to wygląda. Rzadko bywa, że samochód zastępczy podstawiany jest na miejsce zdarzenia, częściej musimy na niego poczekać. Szereg obwarowań, ograniczeń w skorzystaniu z samochodu zastępczego utrudnia komfort korzystania z ubezpieczenia.

Samochód, ale jaki

Wbrew pozorom jako samochód zastępczy nie możemy sobie wypożyczyć przypadkowy pojazd lub znacznie inny od posiadanego, ubezpieczonego i uszkodzonego. Zgodnie z przepisami i orzecznictwem sądów klient ma prawo do samochodu zastępczego podobnego, mieszczącego się w  tej samej klasie pojazdów. W praktyce oznacza to, iż posiadając samochód stary, bez żadnych wygód, mały, miejski, kompaktowy winniśmy otrzymać podobne auto zastępcze. Z racji tego iż wypożyczalnie zwykle dysponują nowymi flotami pojazdów mamy szanse zaznać luksusu, jednak jeśli uszkodzimy samochód nowy, w bogatej wersji wyposażenia mamy prawo oczekiwać takiego samego samochodu zastępczego. Dopuszcza się sytuację w której nasz pojazd który uszkodziliśmy nie należy do najnowszych i największych ale na czas jego naprawy chwielibyśmy pojeździć określonym typem auta jak na przykład samochód terenowy. Wówczas możemy taki samochód uzyskać ale za różnicę w cenie wynajmu musimy dopłacić.

Bezgotówkowe rozliczenie

Brak obrotu gotówki to wygoda dla wszystkich od klienta ubezpieczalni przez wypożyczalnię aż po samego ubezpieczyciela. Dla klienta to wygoda, iż może skorzystać z auta nie płacąc ani złotówki, dla wypożyczalni pewność wypłaty, współpracy i zbytu dla floty aut, zaś dla ubezpieczyciela minimum formalności z obrotem faktur, przelewów itp. Z uwagi na bardzo duża ilość udostępniania samochodów zastępczych każdego dnia większość ubezpieczalni zawiera z wypożyczalniami w całym kraju umowy o współpracy. Dzięki nim jest w stanie szybciej i taniej zapewnić klientowi auto na czas, najszybciej jak to tylko możliwe. Pewnym problemem są wynajmy poza miejscem zamieszkania, w dalekiej podróży. Kłopotliwe wówczas staje się zwracanie samochodów w miejscu w którym samochód otrzymaliśmy.

Grupa Tipmedia
--- Artykuł sponsorowany ---
Podziel się: