Wyjazd zagranice a ubezpieczenie OC - o czym pamiętać?

  • 10.01.2019, 13:00
  • Grupa Tipmedia
Wyjazd zagranice a ubezpieczenie OC - o czym pamiętać?
Jak zapewne wiesz, Polska nie jest jedynym krajem, w którym kierowcy muszą posiadać ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej. W zależności od państwa regulacje prawne dotyczące OC mogą jednak być różne, dlatego zanim wyjedziesz autem zagranicę, zorientuj się w temacie.

Gdzie obowiązuje polskie OC

Podstawowe pytanie przed wyjazdem brzmi: dokąd się wybierasz i przez jakie państwa będziesz przejeżdżać? Od odpowiedzi zależy to, czy i jakie formalności trzeba spełnić, żeby móc zgodnie z prawem poruszać się samochodem na zagranicznych drogach. Najłatwiej mają osoby udające się do krajów należących do Unii Europejskiej, jak również Szwajcarii, Andory, Islandii, Lichtensteinu, Norwegii, Kazachstanu i Serbii. Dlaczego? Ponieważ w tych państwach polskie OC jest respektowane i nie trzeba spełniać żadnych dodatkowych wymogów ani wykupywać kolejnych polis, żeby nie łamiąc przepisów ubezpieczeniowych, poruszać się po zagranicznych drogach.

Dzięki OC nie odpowiadasz cywilnie za szkody i obrażenia wyrządzone w wymienionych państwach. Jeśli więc spowodujesz wypadek w Niemczech, Wielkiej Brytanii, Czechach, Austrii czy Węgrzech, ubezpieczyciel wypłaci odszkodowanie z Twojej polisy, a Ty „co najwyżej” dostaniesz mandat lub – przy poważniejszych sprawach – będziesz odpowiadać karnie za wyrządzone szkody i obrażenia. A co w sytuacji, gdy jedziesz do kraju lub krajów nienależących do Unii Europejskiej i niewymienionych w liście z powyższego akapitu?

Gdzie polskie OC nie wystarczy

Jeżeli wybierasz się do Białorusi, Albanii, Turcji, Iranu, Izraela, Macedonii, Rosji, Mołdawii, Azerbejdżanu, Bośni i Hercegowiny, Ukrainy, Czarnogóry, Maroka bądź Tunezji, pamiętaj, że polskie OC nie jest wymagane – w zamian należy zaopatrzyć się w Zieloną Kartę. Można powiedzieć, że to odpowiednik ubezpieczenia od odpowiedzialności cywilnej. Zieloną Kartę bez problemu i z reguły całkowicie za darmo dostaniesz w swoim towarzystwie ubezpieczeniowym, w którym masz wykupione OC.

W przypadku wyjazdu autem do państw niewymienionych w artykule, jak np. Gruzja czy Armenia, należy wykupić wewnętrzne ubezpieczenie, ponieważ ani Zielona Karta, ani OC wydane w Polsce nie są honorowane. To dodatkowy wydatek, ale stosunkowo niewielki, ponieważ nie powinien wynosić więcej niż 100-200 zł na cały czas pobytu. Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej na temat tego, jak działa obowiązkowa polisa od odpowiedzialności cywilnej, przeczytaj dokładnie, czym jest ubezpieczenie samochodu na kalkulator-oc-ac.auto.pl.

OC to nie wszystko

OC jest ważne, ale nie zapewnia kompleksowej ochrony, która z pewnością przyda się w trakcie dalekiego wyjazdu zagranicę. Nietrudno wyobrazić sobie bowiem, że podczas wielogodzinnej podróży Twoje auto nagle odmawia posłuszeństwa, a Ty jesteś zdany sam na siebie w obcym kraju i nieznanym sobie miejscu. Przerażająca perspektywa? Nie, o ile masz wykupione assistance, które gwarantuje profesjonalne wsparcie w tego typu sytuacjach. Mowa o pomocy logistycznej, informacyjnej, technicznej czy medycznej, dzięki czemu można kontynuować podróż lub bezpiecznie i bez kosztów wrócić do domu.

Jeśli wartość Twojego auta jest co najmniej pięciocyfrowa, bez problemu znajdziesz dobre ubezpieczenie AC w korzystnej cenie. Dlaczego warto je mieć? Ponieważ dzięki niemu otrzymasz odszkodowanie za szkody losowe i wynikające z Twojej winy, jak np. uderzenie w drzewo, kradzież auta czy zniszczenie karoserii przez kule gradu. Ani assistance, ani AC nie są obowiązkowe – w przeciwieństwie do OC, które trzeba zawsze posiadać, aż do momentu sprzedaży auta. Poczytaj więcej o tym, jak wygląda kwestia OC a sprzedaż samochodu.

Grupa Tipmedia
Podziel się: