Raty równe a raty malejące. Co lepsze?

  • 07.09.2017, 09:48
  • Grupa Tipmedia
Raty równe a raty malejące. Co lepsze?
Gdy chcemy wziąć pożyczkę albo kredyt, często mamy możliwość wybrania rodzaju rat – równych lub malejących. Gdy nie wiesz, na co się zdecydować, sprawdź różnice pomiędzy tymi dwoma rodzajami rat razem z nami!

Główna różnica związana z ratami równymi i malejącymi dotyczy ich wysokości. Gdy zaczynam spłacać raty równe, są one wtedy niższe od rat malejących. Pod koniec okresu spłaty jest na odwrót, czyli raty malejące są niższe od rat wyższych.

Różnica ta wynika przede wszystkim z proporcji pomiędzy częścią kapitałową a odsetkową raty, które składają się na ratę pożyczki czy kredytu. Rata kapitałowa to pożyczone przez nas pieniądze, które otrzymaliśmy od banku, z kolei rata odsetkowa to odsetki, czyli koszt pożyczki lub kredytu.

Raty równe

Raty równe nazywane są też uśrednionymi lub annuitetowymi. Są wybierane przez kredytobiorców najczęściej. Gdy nie zmienia się oprocentowanie i inne czynniki, takie raty pozostają przez cały czas na takim samym poziomie – płacimy wobec tego co miesiąc ratę w tej samej wysokości.

Aby raty równie mogły być równe, konieczne jest odpowiednie zrównoważenie części kapitałowej i odsetkowej raty. W początkowym etapie spłaty na ratę składają się głównie odsetki i w mniejszym stopniu kapitał, a pod koniec spłaty to głównie kapitał, natomiast mniej odsetek.

Raty malejące

Wbrew pozorom, takie raty pożyczki czy kredytu są prostsze. W tym przypadku bazą do naliczania odsetek jest kapitał pozostający do spłaty, który z czasem maleje, dlatego maleje też kwota odsetek.

Wobec tego kolejne raty, które są sumą części kapitałowej i odsetkowej, są coraz niższe. Część kapitałowa zostaje stałą, a odsetki maleją, ponieważ z czasem spłacamy coraz więcej kapitału.

Co wybrać – raty równe czy malejące?

Największą różnicę pomiędzy ratami równymi i malejącymi możemy zauważyć w przypadku kredytów na długi okres, na przykład mieszkaniowych. Wtedy bardziej opłaca się wybrać kredyt z ratami malejącymi, ale musimy pamiętać o tym, że na początku kwoty rat są wyższe.

Z kolei w przypadku kredytów i pożyczek na mniejsze sumy i na krótsze okresy różnice pomiędzy ratami równymi i malejącymi nie są tak duże. Po więcej informacji i porad wejdź na stronę internetową: https://ocenbank.pl/chwilowki-bez-erif-big-i-krd/

 

 

Artykuł sponsorowany

Grupa Tipmedia

Podziel się:


Pozostałe