Formalności przy zakupie mieszkania na rynku wtórnym

  • 16.04.2021, 13:00
  • Grupa Tipmedia
Formalności przy zakupie mieszkania na rynku wtórnym
Niektóre osoby kupują nieruchomość na własny użytek, inne z myślą o całkiem opłacalnej inwestycji. Niezależnie od przeznaczenia, zakupione lokum jest całkiem opłacalną formą lokaty posiadanego kapitału. Choć mieszkania z rynku pierwotnego mają dostęp do wielu udogodnień, to lokale z „drugiej ręki” często znajdują się w lepszej lokalizacji. Z reguły są także nieco tańsze niż nieruchomości od dewelopera. Podpowiadamy, o czym należy pamiętać kupując wymarzone M od poprzedniego właściciela.

Kupno mieszkania z rynku wtórnego

Nieruchomości z „drugiej ręki” są zazwyczaj kompleksowo wyposażone w meble i niezbędny sprzęt. Niewątpliwie to istotna kwestia dla osób, którym zależy na możliwości szybkiego wprowadzenia się do lokalu. Jeśli znajdziemy już wymarzone cztery kąty, powinniśmy jeszcze chwilę wstrzymać się z podpisaniem umowy. Przede wszystkim warto podpytać właściciela, dlaczego sprzedaje mieszkanie. Poza tym należy sprawdzić, czy wybrany lokal nie jest obciążony zaległościami czynszowymi czy podatkowymi.

 

Najlepiej poprosić sprzedawcę o okazanie księgi wieczystej lub tytułu prawnego do nieruchomości. Aby zminimalizować ryzyko zakupu nowego lokalu, warto także ustalić czy osoby trzecie nie mają do niego praw. Wystarczy poprosić o zaświadczenie potwierdzające, że w mieszkaniu nikt nie jest zameldowany. Dane dotyczące ewentualnych obciążeń hipotecznych można sprawdzić w Internecie zupełnie za darmo.

 

Wymagane formalności przy zakupie mieszkania

Przy podpisywaniu umowy przedwstępnej, nowy nabywca zwykle wpłaca 10% ceny nieruchomości. Przykładowo średnia wartość mieszkania na sprzedaż (sprawdź oferty https://gethome.pl/mieszkania/na-sprzedaz/slupsk/)  wynosi 292 tys. złotych. Do tej ceny należy doliczyć dodatkowe koszty – kredytowe oraz transakcyjne. Jeśli zdecydujemy się na zaciągnięcie kredytu hipotecznego, musimy dysponować 20-procentowym wkładem własnym. Formalności kredytowe to jednak nie wszystko. Trzeba też liczyć się z koniecznością uiszczenia taksy notarialnej i zapłacenia podatku od czynności cywilnoprawnych PCC.

 

Do sfinalizowania wiążącej umowy kupna-sprzedaży potrzebne są dokumenty, takie jak: akt notarialny, numer księgi wieczystej, zaświadczenie o przyznaniu kredytu hipotecznego czy niezaleganiu z opłatami eksploatacyjnymi przez poprzedniego właściciela. Warto dokładnie zapoznać się z jej z treścią i sprawdzić, czy zawiera wszelkie niezbędne ustalenia. Kredyt hipoteczny jest zwykle uruchamiany po dostarczeniu do banku aktu notarialnego oraz dokumentu poświadczającego złożenie wniosku o ustanowienie hipoteki.

 

Mieszkanie możemy odebrać dopiero po załatwieniu wszystkich formalności prawnych. Zazwyczaj odbywa się to po podpisaniu protokołu zdawczo-odbiorczego. Nowy właściciel nieruchomości powinien zgłosić ten fakt do spółdzielni mieszkaniowej i przepisać na siebie wszystkie media. Niezbędne jest również poinformowanie urzędu miasta lub gminy o przeniesieniu własności. Należy to zrobić w ciągu 14 dni od daty zakupu nieruchomości. Warto też ubezpieczyć mieszkanie od ognia oraz zdarzeń losowych.

Grupa Tipmedia
Materiał Partnera
Podziel się: