Jak szybko znaleźć pracę? Sprawdź nasze wskazówki!

  • 11.10.2021, 10:00
  • Grupa Tipmedia
Jak szybko znaleźć pracę? Sprawdź nasze wskazówki!
Masz wykształcenie, kwalifikacje, dobre chęci i nie możesz znaleźć pracy? Być może gdzieś popełniasz błąd. Zobacz, o czym nie możesz zapomnieć przy szukaniu zatrudnienia.

Stwórz profesjonalnie wyglądające CV

Nigdy nie lekceważ CV, bo to twoja wizytówka. Powinno wyglądać schludnie, czytelnie i profesjonalnie. Nie używaj wymyślnych czcionek typu comic sans, bo to wcale dobrze nie wygląda. Nie używaj też nadmiaru kolorów, pstrokacizna zachwyci co najwyżej papugę. Koniecznie dołącz do CV swoje zdjęcie. Możesz je zeskanować i wkomponować w dokument.

Dokładnie opisz ścieżkę wykształcenia i doświadczenia zawodowego. Możesz wspomnieć o dodatkowo odbytych kursach i szkoleniach. Jeśli masz jakieś certyfikaty, umieć informację o nich.

Przede wszystkim jednak zadbaj o stronę wizualną. CV musi wyglądać tak, żeby chciało się je czytać. Pamiętaj, że rekruterzy dostają ich dziesiątki, a nawet setki. Nie dostaniesz zaproszenia na rozmowę, jeśli CV nie będzie wyglądało zachęcająco.

A kiedy już stworzysz CV, zajrzyj na https://www.gowork.pl/praca/trojmiasto;l i zobacz, gdzie warto je wysłać.

Nie pisz listu motywacyjnego

Nieco przewrotna porada, bo przecież większość firm go oczekuje. To prawda i takowy list na pewno trzeba będzie napisać, ale dopiero w momencie aplikowania na konkretne stanowisko. Jeśli napiszesz jeden ogólny list motywacyjny, to raczej nie spełni on swojej funkcji. Nie pisz też, że twoją jedyną motywacją do pracy są pieniądze, nawet jeśli to prawda.

Uczciwie oceń swoje możliwości i umiejętności

Chcesz być programistą, a nie znasz nawet jednego języka programowania? To się nie może udać. Zamiast porywać się z motyką na słońce, realnie mierz siły na zamiary. Aplikuj na te stanowiska, na które masz stosowne wykształcenie i umiejętności. Nie zakładaj, że uda ci się oszukać pracodawcę. Jeśli nawet prześlizgniesz się przez pierwsze sito rekrutacyjne, to już kolejne na pewno wyłapie twoje niedociągnięcia.

Zamiast oszukiwać, postaw na samorozwój. Ucz się, zdobywaj wiedzę, korzystaj z bezpłatnych webinarów lub płatnych szkoleń.

Zrób analizę rynku pracy w twojej okolicy

Właściwie ten punkt mógłby się pojawić na samym początku. Szukasz pracy, ale czy pracodawcy potrzebują takiego pracownika, jak ty? Zamiast szukać w ciemno i oferować umiejętności, których nikt nie potrzebuje, sprawdź, kogo szukają pracodawcy w twojej okolicy. Nie masz odpowiednich kwalifikacji na oferowane stanowiska? To je zdobądź lub zapytaj o możliwość przeszkolenia do zawodu. W branży produkcyjnej, budowlanej i handlowej jest to bardzo często praktykowane.

Nie bój się szukać pracy w internecie

Skoro to czytasz, to znaczy, że korzystasz z internetu. Nie bój się więc szukać pracy za jego pośrednictwem. Portale z ofertami pracy, grupy w mediach społecznościowych, ogłoszenia na stronach firmowych pracodawców, targi branżowe online i targi pracy online (bardzo modne w dobie pandemii) to twoi najwięksi sprzymierzeńcy. Pamiętaj, by robić to regularnie. Internet nigdy nie zasypia. Nieaktualne oferty szybko znikają, a w ich miejsce pojawiają się nowe. Czasem przy szukaniu pracy liczy się refleks, nie zapominaj o tym.

Załóż profil na portalu rekrutacyjnym

To dobrze, że samodzielnie szukasz pracy, ale może warto pozwolić, by praca znalazła ciebie? Jeśli masz wykształcenie, kwalifikacje i dobrze udokumentowaną ścieżkę zawodową, załóż profil na portalu rekrutacyjnym. Rekruterzy bardzo chętnie z nich korzystają przy szukaniu fachowców do firm.

Z profilem jest tak samo, jak z CV. Nie może być niechlujny i zrobiony na szybko. Poświęć trochę czasu na dopracowanie go. Aktywnie udzielaj się na forum publicznym, to okazja do zdobywania kontaktów branżowych, które także mogą pomóc w znalezieniu pracy.

Nie wahaj się prosić znajomych o polecenie cię

Nie ukrywaj przed znajomymi, że szukasz pracy. Tak naprawdę siatka znajomych, to najlepsi pośrednicy. Jeśli ktoś cię poleci do pracy to skorzystasz na tym i ty i pracodawca. Ty będziesz mieć pewność, że nikt nie poleca się do firmy o podejrzanej reputacji. Pracodawca lub rekruter to też znajomi twojego znajomego i przecież nie polecałby im byle kogo, prawda? Jeśli jesteś polecanym pracownikiem, już na starcie zarabiasz dodatkowe punkty.

Przygotuj się do rozmowy kwalifikacyjnej

Jeśli dostaniesz zaproszenie na rozmowę kwalifikacyjną, dobrze się do niej przygotuj. Nieznajomość branży, w której chcesz pracować i firmy, do której aplikujesz, to najważniejszy błąd. Niejeden dobry kandydat do pracy się na nim wyłożył. Pokaż, że interesuje cię praca w tej konkretnej firmie, znasz profil jej działalności, aktualny plan marketingowy i jesteś w stanie dołożyć do niego swoją cegiełkę. Nie wychodź z założenia, że jesteś tak dobrym fachowcem, że na pewno zostaniesz przyjęty. Gdyby rzeczywiście tak było, nie musiałbyś szukać pracy.

Grupa Tipmedia
--- Artykuł sponsorowany ---
Podziel się: