Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu

Odszkodowanie za wypadek drogowy. Jak pozyskać?

Statystyki dotyczące wypadków drogowych pozostawiają niestety wiele do życzenia. W ostatnich latach liczba poszkodowanych osób w różnego typu kolizjach wzrosła, a najwięcej zdarzeń notuje się w miesiącach letnich. Warto wiedzieć, jakie prawa przysługują osobie poszkodowanej w kolizji samochodowej i czym różni się odszkodowanie od zadośćuczynienia.
  • 03.06.2022 12:00
  • Autor: Grupa Tipmedia
Odszkodowanie za wypadek drogowy. Jak pozyskać?

Odpowiedzialność cywilna

Polskie prawo cywilne mówi o tym, że każdy właściciel pojazdu ponosi odpowiedzialność za szkodę na osobie lub mieniu, która zostanie wyrządzona poprzez ruch tego pojazdu. Wyjątkiem są sytuacje, w których szkoda nastąpiła w wyniku działania siły wyższej, samego poszkodowanego lub osoby trzeciej. Odpowiedzialność cywilna obowiązuje posiadacza pojazdu również w przypadku, gdy użyczył tego środka lokomocji innemu kierowcy, który spowodował szkodę.

Art. 23 ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych, ubezpieczeniowym funduszu gwarancyjnym i polskim biurze ubezpieczycieli nakazuje posiadaczom pojazdów zawarcie umowy OC z zakładem ubezpieczeniowym. Oznacza to, że w razie wypadku, poszkodowany będzie mógł dochodzić roszczeń od towarzystwa ubezpieczeniowego.

Odszkodowanie czy zadośćuczynienie?

Osoba, która ucierpiała w wypadku samochodowym może zwrócić się do towarzystwa ubezpieczeniowego z dwoma roszczeniami. Pierwszym z nich jest odszkodowanie, a drugim zadośćuczynienie.


 

Odszkodowanie za wypadek możemy pozyskać z tytułu wszelkich strat majątkowych, które nastąpiły w jego wyniku: zniszczony samochód i znajdujące się w nim przedmioty, koszty leczenia, częściowa lub całkowita utrata zdolności do pracy zarobkowej, koszty przekwalifikowania do innego zawodu.

Roszczenie o zadośćuczynienie przyznawane jest w związku ze szkodami niematerialnymi oraz objawami krzywdy. Na jej wysokość wpływ mają: wiek osoby poszkodowanej, cierpienie fizyczne i psychiczne, utrata szans na: normalne funkcjonowanie, zdolność do pracy, rozwój zainteresowań oraz realizację celów.

Jak pozyskać odszkodowanie i zadośćuczynienie?

Aby rozpocząć procedurę dochodzenia swoich roszczeń, należy zwrócić się do ubezpieczyciela sprawcy wypadku i opisać okoliczności, w których została poniesiona szkoda lub krzywda. Poszkodowany może od razu podać kwotę, jaką chciałby uzyskać z tytułu poniesionych strat materialnych i niematerialnych. Jeżeli ubezpieczyciel odmówi wypłacenia całości czy części tej sumy, poszkodowany ma możliwość dochodzenia swoich roszczeń w sądzie.

Czy odszkodowanie może się przedawnić?

Warto mieć na uwadze, że roszczenia o odszkodowanie i zadośćuczynienie ulegają przedawnieniu. Następuje ono z upływem trzech lat od dnia, w którym osoba poszkodowana dowiedziała się o szkodzie oraz o osobie obowiązanej do jej naprawienia. Art. 4421 k mówi także o tym, że powyższy termin nie może być dłuższy niż dziesięć lat od dnia, w którym doszło do zdarzenia wywołującego szkodę. Wyjątkiem jest sytuacja, w której szkoda wynikła ze zbrodni lub występku. Wówczas okres przedawnienia wydłuża się do dwudziestu lat. Artykuł powstał w współpracy merytorycznej z: https://www.adwokatlisek.pl/

--- Artykuł sponsorowany ---