Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu

Dane na temat rynku pracy w Łebie.

Łeba to miasto położone na Wybrzeżu Słowińskim w powiecie lęborskim, posiadające bezpośredni dostęp do Morza Bałtyckiego. Jest dobrze znana jako miejscowość wypoczynkowa, z licznymi kurortami i kąpieliskami. Znajduje się tam również port łączący funkcje rybackie i turystyczne.
  • 10.12.2018 09:00
  • Autor: Grupa Tipmedia
Dane na temat rynku pracy w Łebie.

Według danych zebranych przez Główny Urząd Statystyczny stan na koniec czerwca 2018 roku dla miasta Łeby wynosił 99 osób zarejestrowanych jako bezrobotne. Wśród nich znajdowało się 29 kobiet. Długotrwale bezrobotni stanowili największą grupę – aż 49 osób. W pierwszym półroczu tego roku bardzo niekorzystnie na tle zarejestrowanych bezrobotnych, wyglądała liczba osób, które przekroczyły pięćdziesiąty rok życia. Wyniosła ona 46, co stanowiło prawie 49,49% ogółu zarejestrowanych. (Źródło: https://bdl.stat.gov.pl).

Mimo że do września zmniejszyła się liczba bezrobotnych do 90 osób, to jednak w kolejnym miesiącu odnotowano wzrost i na koniec października 2018 roku liczba zarejestrowanych bezrobotnych wyniosła 112 osób.

Jeśli chodzi o dane dotyczące bezrobotnych po pięćdziesiątym roku życia, to ich udział zmniejszył się w październiku i stanowił 44,6%. Jednak mimo spadku, jest to najwyższy wskaźnik w powiecie lęborskim. Najniższym charakteryzuje się gmina Nowa Wieś Lęborska – 22,5%.

Podobnie, dla października 2018 roku, na tle powiatu, wygląda sytuacja analizowana ze względu na wskaźnik długotrwałego bezrobocia (czyli pozostawania bez pracy przez okres dłuższy niż jeden rok). Rozpatrywany w kontekście wszystkich gmin, to ponownie najwyższy wynik w powiecie lęborskim i wynosi 42,9%. Najniższy osiągnięto w gminie Wicko – 30,2%. (Źródło: http://lebork.praca.gov.pl/analizy-rynku-pracy).

W ramach aktywizacji osób bezrobotnych prowadzone są różne projekty. Głównym źródłem informacyjnym jest Powiatowy Urząd Pracy w Lęborku. Przygotowywane są szkolenia oraz dofinansowania dla poszczególnych grup osób bezrobotnych i pracodawców, mogących stworzyć odpowiednie stanowiska dla osób poszukujących pracy.

Dobrze jest też zapoznać się z prognozami na 2019 rok wykonanymi dla powiatu lęborskiego (https://barometrzawodow.pl). Są tam wymienione zawody, które będą funkcjonowały jako nadwyżkowe, ze względu na zbyt dużą liczbę absolwentów w stosunku do zapotrzebowania na tamtejszym rynku pracy. Będą to pedagodzy oraz technicy informatycy. Wg tych samych prognoz w powiecie wystąpi bardzo duża grupa zawodów deficytowych.

Przeglądając takie zestawienie, może warto zastanowić się nad podjęciem kursów, szkoleń czy polepszenia kwalifikacji właśnie w obszarach, w których przewidywane są braki w kadrach.

Artykuł przygotowany przy pomocy Portalu Praca.pl posiadającego Oferty Pracy w Łebie

--- Artykuł sponsorowany ---