W ratuszu rozstrzygnięto także konkurs “Słupsk: tu się oddycha cz. 7” skierowany do mieszkańców oraz uczniów słupskich szkół. Nie przypadkiem nagrody laureatom wręczano w okresie mikołajkowym.
Celem pierwszego konkursu było promowanie odpowiednich postaw wśród właścicieli psów – szczególnie sprzątania po swoich pupilach, kształtowanie poczucia odpowiedzialności za czystość wspólnej przestrzeni. Uczestnicy konkursu mieli za zadanie zaprojektowanie plakatu promującego akcję pod hasłem „Twój pies – Twój obowiązek”.
W drugim konkursie uczestnicy mieli za zadanie ukazać jak dziś - w perspektywie kolejnych dekad wyobrażamy sobie zielone Miasto Słupsk - przestrzeń miejską, która integruje zrównoważony rozwój z dbałością o środowisko naturalne. Oba konkursy cieszyły się dużym zainteresowaniem. Autorzy najlepszych prac otrzymali nagrody.