Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
News will be here

Drożej za mieszkania komunalne

Podziel się
Oceń

Od kilkudziesięciu do nawet kilkuset złotych miesięcznie wzrosną od przyszłego roku czynsze za mieszkania komunalne w Słupsku. To skutki przyjętego wiosną tego roku nowego programu gospodarowania zasobami komunalnymi. Niezależnie od tego wyższe są również zaliczki za ciepło systemowe. Te opłaty wprowadzono już w październiku.
Kliknij aby odtworzyć

Przed wakacjami radni przyjęli nowy program gospodarowania lokalami komunalnymi. Ten, który będzie obowiązywał od przyszłego roku, jest bardziej uproszczony niż obecny. Zmienia on nie tylko system zniżek i zwyżek w opłatach czynszowych, ale i stawkę bazową opłat. Teraz ta najpopularniejsza, za metr kwadratowy mieszkania w budynku wzniesionym przed 2001 rokiem, wynosi niespełna siedem złotych za metr kwadratowy. Od stycznia będzie ona wynosiła dziewięć złotych. Natomiast najemcy mieszkań młodszych zapłacą 11 złotych. Do tego dochodzi system zniżek, wynikających między innymi z położenia budynku i mieszkania, wyposażenia budynku, jego wieku i stanu technicznego. Zniżki mogą wynieść do 10 procent. Natomiast lokatorzy najnowszych nieruchomości muszą się liczyć z nawet 20-procentową zwyżką stawki bazowej.
Co to oznacza dla mieszkańców? W zależności od lokalu, który zajmują, ich czynsz wzrośnie od przyszłego roku o kilkanaście, kilkadziesiąt, a nawet kilkaset złotych. Czynsze pójdą w górę także w mieszkaniach socjalnych, czyli tych o najgorszym standardzie. W ich przypadku stawka jest sztywna i wynosi teraz 1,20 zł na metr kwadratowy. W styczniu wzrośnie ponad dwukrotnie, do prawie 2,50 zł.
W Słupsku jest około pięć tysięcy mieszkań miejskich. Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej ostatnią podwyżkę wprowadziło pięć lat temu.
Lokatorzy mieszkań komunalnych już dostali wypowiedzenia obecnych stawek czynszu. Dla części z nich nie będzie to jedyna podwyżka za użytkowanie mieszkania, bo tam, gdzie jest zamontowane ogrzewanie systemowe, już w październiku o kilkadziesiąt procent wzrosły zaliczki na poczet kosztów tej usługi.
 


Reklama